pokus o filmovou kritiku

 

united 93 neboli česky let 93 je film režiséra Paula Greengrasse (dále např. Krvavá neděle), a určitě stojí za vidění.

hlavní dějová linie jednoznačná: únos letadla, který 11.9.2001 naštěstí nedoletělo, tam kam zřejmě doletět mělo, čtveřice teroristů a proti nim posádka, personál, cestující.

biják je to sice akční, ale vzhledem k dokumentárnímu stylu vyprávění je naprosto odlišnej od běžný produkce snímků s podobnou tématikou. Greengrass tuhle metodu použil už i v Bloody Sunday, a proto dosahuje téměř dokonalý autenticity a reality.

působivý sou taky střihy z letadla do středisek řízení leteckýho provozu, kde si podle titulků zahrála spousta skutečnejch dispečerů a lidí, který u toho tenkrát byli, což je další plus filmu — nemusej hrát, ale sou na plátně sami za sebe.

závěrečnou scénu se slavnou hláškou T. Beamera Lets’ Roll si lze vykládat všelijak, já nabízim hraniční “boj dobra se zlem” /ač za celou dobu z plátna neni nic podsouváno, chladnej odstup/, ale pro mě vstupuje do historie kinematografie.

zatmívačka a v kině Atlas by chvíli bylo možný slyšet ten pověstnej špendlík /kdyby teda neměli v uličkách koberec/. tleskám a možná je to cesta, jak dělat filmy do budoucna, ja bych bylo pro.

a když u sem u toho chválení: MV dneska rozpustilo sdružení mladých komunistů, sice se eště bolševickej dorost může vodvolat, ale první vlaštovka tu je, jen houšť a příště rovnou na Grebeníčka & spol.!